Аз разбирам своите планове и намерения
Аз разбирам своите планове и намерения
Здравейте отново,
Днес ще работим върху втория принцип – Аз разбирам своите планове и намерения.
И така:
Какво искам да получа от живота си?
Този принцип ни диктува следното поведение – всеки от нас е длъжен да знае, какво иска да получи от живота си след ден, след седмица, след месец, след година, две, десет, двадесет, петдесет и т.н. Това се нарича целеполагане или както го формулирам аз – това са целите, които ще ви помогнат да изградите живота си така, както искате да го живеете.
За какво на човек му трябва цел?
Когато нямаме конкретни цели, живеем и действаме хаотично. Нямаме ясна визия за бъдещето си. Не сме ефективни. Хаотично разпиляваме енергията си във всички посоки или с една дума не сме щастливи, не сме успешни, не можем да се реализираме.
Когато обаче имаме ясна цел, тогава действията ни са ефективни, живота ни се изпълва със смисъл, правим всичко с радост и ентусиазъм – тогава ние сме щастливи.
С други думи на човека от жизнена необходимост му трябва цел за да може всичките му действия да са насочени към една точка, за да нараства КПД-то му, за да нараства ефективността на действията му. Затова винаги трябва да сме наясно какво искаме, всеки ден да си задаваме въпроса – Какво действие да предприема за да получа…?
За по-голяма яснота ще Ви дам примери:
Отиваме на преговори.
Преди да влезем в стаята на преговорите си задаваме въпроса : Какво искам да постигна за себе си от тези преговори? Преди началото на комуникацията с преговарящият се питаме – Какво искам да получа от този човек за себе си?
Отиваме на пазар.
Най-лесно доказуем е този принцип, когато пазаруваме. Обикновено отиваме на пазар импулсивно. Дали за да напълним хладилника или да си купим нещо, няма значение, поведението е еднакво в повечето случаи.
Да отидем да напълним хладилника.
Преди това, помислете каква сума ще похарчите за това, определете я точно. Да кажем 50.00 лв. Огледайте продуктите у дома и направете точен списък, какво точно е необходимо да купите. Отидете на пазар и купувайте само нещата от този списък, без отклонения. Само след месец ще забележите, че продуктите, които се налага да купувате драстично намаляват, като първо и като второ икономисвате сериозно количество пари, които може да използвате за друго.
Да отидем да си купим нещо.
Поведението е същото. Определете точно сумата, която ще похарчите. Помислете от какво точно имате нужда в момента. Направете списък и го следвайте. Резултата ще бъде, като в примера по-горе.
Следвайки това поведение, Вие винаги ще сте наясно с целите си. Може да го използвате за всяка ситуация, без значение от вида и.
Докато си миете зъбите сутрин се попитайте:
Какво искам да получа от този ден?
Какво да направя за да се чувствам по-добре?
Аз разбирам своите планове и намерения, нали така?
Иначе казано, по този начин си сканираме действията и мислено си начертаваме вектора на движенията си. И най-важното е, че сами си организираме събитията за деня и то по една единствена причина: Аз разбирам своите планове и намерения, Аз имам намерение. Аз имам цел. Аз имам желание. Всичко това изгражда бъдещия Ви живот.
Разбирането на целите и намеренията не е само принцип, това е нещо което ще Ви позволи всеки ден, малко по-малко да градите своето идеално бъдеще, затова постоянно си задавайте въпроса : Какво искам да получа от живота си СЕГА-ВЕДНАГА-В БЪДЕЩЕ?
Задавайте си въпросите, които ще намерите в статията “Самокоучинг за успешни хора” и се стремете винаги да търсите и намирате цели, без значение дали те са краткосрочни, средно срочни или дългосрочни.
Седнете и си поставете цели- за ден, за седмица, за месец, за година и така за до към 50 години, ясни- конкретни, точни, написани.
Аз разбирам своите планове – Упражнение
Когато четем за цели и целеполагане си казваме, “е какво толкова”- не е така. Целите дисциплинират, те очертават перспективата пред Вас, те определят поведението Ви, действията Ви.
Следвайки собствените си цели, Вие променяте живота и бита си, това е Важно за Вас. Вземете лист и химикал, бавно и спокойно си поставете Вашите си цели, за седмица, месец, година и т.н. Нищо, че към момента някой от целите може да Ви изглеждат, като химера, като неизпълними, това не бива да Ви спира. Помечтайте.
Превърнете мечтите си в ясни цели.
Резултатите няма да закъснеят.
Върнете се на упражнението от първи урок . Прочете какво сте написали, променете нещо, което днес виждате по различен начин.
След приключване на упражнението, направете кратко резюме и ми го изпратете във вид на коментар. Това е особено важно, за да следя правилното изпълнение на задачите, които Ви поставям и ако се налага корекция, тя да бъде направена по най-бързия начин.
Допълнителни полезни материали: Самокоучинг за успешни хора
Правило: Натискайки Бутон „Завършен“ няма да можете да се върнете към урока отново!
Желая Ви ЩАСТИЕ!
Радвам се, че сме заедно!
Благодаря Ви!
С любов и уважение!
Валентина Великова